Skip to content

1175 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 8, 1986

Property Information

Block2407
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,132
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
24%
Improvement Value:$87,800
76%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,678+0.7%
2024$3,653+5.0%
2023$3,480+2.9%
2022$3,381+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1629, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1954