Skip to content

1161 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block2407
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage864
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$136,800
82%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+0.7%
2024$5,276+5.0%
2023$5,026+2.9%
2022$4,882+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft864DeedBook 4278, Page 2185Recorded11/19/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1662, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1963