Skip to content

1177 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2004

Property Information

Block2407
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,542
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
21%
Improvement Value:$121,400
79%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,894+0.7%
2024$4,862+5.0%
2023$4,631+2.9%
2022$4,499+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952