Skip to content

1447 S Maple DrVineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block2409
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,300
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
20%
Improvement Value:$112,300
80%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,477+0.7%
2024$4,447+5.0%
2023$4,236+2.9%
2022$4,115+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 4125, Page 6916Recorded2/19/2015

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 2510, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1988