Skip to content

1319 S Maple DrVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block2409
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F-
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,138
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
26%
Improvement Value:$76,000
74%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,270+0.7%
2024$3,248+5.0%
2023$3,094+2.9%
2022$3,006+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2510, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1952