Skip to content

1457 Nelson AveVineland, NJ 08360

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2008

Property Information

Block2410
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,380
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
21%
Improvement Value:$102,700
79%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,139+0.7%
2024$4,112+5.0%
2023$3,917+2.9%
2022$3,805+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2539, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1934