Skip to content

25 Glenn TerVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Aug 30, 1995

Property Information

Block4211
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,268
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
21%
Improvement Value:$109,900
79%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,926+0.8%
2024$3,897-7.0%
2023$4,188+2.9%
2022$4,069+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2135, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1940