Skip to content

1124 Maple AveVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
Mar 5, 2004

Property Information

Block2412
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,737
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,700
22%
Improvement Value:$110,200
78%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,486+0.7%
2024$4,457+5.0%
2023$4,245+2.9%
2022$4,124+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 2728, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1938