Skip to content

1136 Maple AveVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 1996

Property Information

Block2412
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,331
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
28%
Improvement Value:$91,200
72%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,034+0.7%
2024$4,008+5.0%
2023$3,817+2.9%
2022$3,709+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947