Skip to content

1119 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 1993

Property Information

Block2412
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,571
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
28%
Improvement Value:$94,600
72%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,187+0.7%
2024$4,159+5.0%
2023$3,962+2.9%
2022$3,849+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930