Skip to content

1103 Maple AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$256,900
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block2415
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,024
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
22%
Improvement Value:$105,100
78%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+18.8%
2024$3,618+5.0%
2023$3,447+2.9%
2022$3,348+29.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$256,900
Sq Ft1,024DeedBook 4252, Page 2446Recorded2/15/2024

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4033, Page 7541

Property Built

Built

Year Built: 1951