Skip to content

522 Mayfair StVineland, NJ 08360

Built 1939

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 30, 1980

Property Information

Block2415
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,797
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
20%
Improvement Value:$134,500
80%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,115+0.7%
2024$5,080+5.2%
2023$4,827+3.1%
2022$4,682+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1361, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1939