Skip to content

587 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block2417
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,721
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
19%
Improvement Value:$106,000
81%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,184+0.7%
2024$4,156+5.0%
2023$3,959+2.9%
2022$3,846+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,721DeedBook 4162, Page 331Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$94,340
DeedBook 2590, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1951