Skip to content

586 Mayfair StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Feb 15, 1985

Property Information

Block2417
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage817
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
31%
Improvement Value:$63,300
69%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,913+0.7%
2024$2,894+5.0%
2023$2,757+2.9%
2022$2,678+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 1541, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1900