Skip to content

1105 Sharp RdVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block2417
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,497
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
20%
Improvement Value:$94,100
80%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,744+0.7%
2024$3,720+5.0%
2023$3,543+2.9%
2022$3,442+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 2478, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1950