Skip to content

1173 Woodcrest DrVineland, NJ 08360

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block2418
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
23%
Improvement Value:$101,300
77%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,959+0.7%
2024$3,931+5.3%
2023$3,733+3.1%
2022$3,619+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,200DeedBook 4276, Page 605Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 1281, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1971