Skip to content

1086 Mayfair CtVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block2402
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,204
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
25%
Improvement Value:$103,700
75%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,378+0.7%
2024$4,349+5.0%
2023$4,143+2.9%
2022$4,025+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2310, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1968