Skip to content

1150 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2065

Property Information

Block2418
Lot54
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,308
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
23%
Improvement Value:$108,400
77%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,204+0.7%
2024$4,175+5.3%
2023$3,965+3.1%
2022$3,845+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1054, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1965