Skip to content

1191 Woodcrest DrVineland, NJ 08360

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block2418
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,827
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
21%
Improvement Value:$124,100
79%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,002+0.7%
2024$4,969+5.0%
2023$4,733+2.9%
2022$4,598+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000
Sq Ft1,827DeedBook 4271, Page 1360Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 4158, Page 669Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2432, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1961