Skip to content

886 Queens RdVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block5109
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,848
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
17%
Improvement Value:$157,600
83%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,069+0.7%
2024$6,029+5.0%
2023$5,743+2.9%
2022$5,579+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,848DeedBook 4247, Page 3042Recorded10/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1962