Skip to content

1648 Fairmount AveVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Sep 4, 1997

Property Information

Block2501
Lot63
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,388
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
16%
Improvement Value:$178,100
84%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+0.7%
2024$6,721+5.0%
2023$6,403+2.9%
2022$6,220+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 2255, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1968