Skip to content

1460 Nelson AveVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Date
Jun 14, 2069

Property Information

Block2409
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,396
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
18%
Improvement Value:$157,500
82%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,879+0.7%
2024$5,839+5.2%
2023$5,550+3.1%
2022$5,384+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 4120, Page 8475Recorded9/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965