Skip to content

801 Alps PlVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Nov 13, 1980

Property Information

Block2502
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,016
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
20%
Improvement Value:$119,100
80%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+0.7%
2024$4,688+5.0%
2023$4,465+2.9%
2022$4,338+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1363, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1972