Skip to content

686 Alps PlVineland, NJ 08361

Built 1952

Last Sale Date
Jul 20, 2062

Property Information

Block2502
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,068
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,100
20%
Improvement Value:$108,300
80%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,311+0.7%
2024$4,283+5.0%
2023$4,080+2.9%
2022$3,963+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 4181, Page 7201Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 4173, Page 2586Recorded11/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1952