Skip to content

909 Becker DrVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block2502
Lot75
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,072
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
15%
Improvement Value:$194,000
85%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266+0.7%
2024$7,218+5.0%
2023$6,876+2.9%
2022$6,679+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 4198, Page 5091Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4058, Page 3116

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 2910, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1969