Skip to content

2300 Maple AveVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jun 20, 1975

Property Information

Block2503
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,343
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
34%
Improvement Value:$86,000
66%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,905+0.7%
2024$3,878+5.3%
2023$3,682+3.1%
2022$3,570+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 1237, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1923