Skip to content

583 Alps PlVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block2503
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
24%
Improvement Value:$88,100
76%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,668+0.7%
2024$3,644+5.0%
2023$3,471+2.9%
2022$3,372+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 4126, Page 878Recorded3/4/2015

Property Sale

Sale
$85,300
DeedBook 4102, Page 2089

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2835, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1979