Skip to content

601 Alps PlVineland, NJ 08361

Built 1976

Last Sale Date
Nov 15, 2068

Property Information

Block2503
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,100
14%
Improvement Value:$165,100
86%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120+0.7%
2024$6,079+5.0%
2023$5,791+2.9%
2022$5,626+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4151, Page 2783Recorded3/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1976