Skip to content

710 Ridgewood DrVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block2503
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
19%
Improvement Value:$124,200
81%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,881+0.7%
2024$4,849+14.1%
2023$4,248+2.9%
2022$4,127+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,352DeedBook 4235, Page 3861Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$142,000
Sq Ft1,352DeedBook 4228, Page 3619Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 2699, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2003