Skip to content

480 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1975

Last Sale Price
$4,600
Last Sale Date
Aug 22, 1974

Property Information

Block2602
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
25%
Improvement Value:$101,100
75%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,273+0.7%
2024$4,245+5.0%
2023$4,043+5.4%
2022$3,837+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$4,600
DeedBook 1227, Page 40