Skip to content

422 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block2602
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,213
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
26%
Improvement Value:$85,000
74%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,639+0.7%
2024$3,615+5.0%
2023$3,444+2.9%
2022$3,346+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 4074, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1952