Skip to content

398 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block2602
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,703
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
20%
Improvement Value:$129,400
80%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,139+0.7%
2024$5,105+5.0%
2023$4,863+2.9%
2022$4,724+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,703DeedBook 4166, Page 6823Recorded5/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 1238, Page 184