Skip to content

1725 Pine AveVineland, NJ 08360

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block2703
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage21,357
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
21%
Improvement Value:$668,100
79%
Total Assessment$845,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,921+0.7%
2024$26,743+5.0%
2023$25,475+2.9%
2022$24,748+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$460,000
Sq Ft21,357DeedBook 4213, Page 7066Recorded8/11/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,282,500
DeedBook 2854, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1998