Skip to content

10 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Date
Mar 23, 2067

Property Information

Block2802
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page28

Building Details

Building ClassR-PC
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
36%
Improvement Value:$151,500
64%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+0.7%
2024$7,717+4.8%
2023$7,365+2.9%
2022$7,158+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,400,000
DeedBook 4258, Page 6385Recorded7/29/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$3,950,000

From:

To:

DeedBook 4179, Page 789Recorded4/10/2019

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1962