Skip to content

215 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block2802
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page28

Building Details

Building ClassR-PC
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$818,600
30%
Improvement Value:$1,881,400
70%
Total Assessment$2,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,968+0.7%
2024$85,401+5.0%
2023$81,351+2.9%
2022$79,029+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,350,000
DeedBook 4191, Page 4661Recorded3/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1993