Skip to content

213 W Park AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block2902
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage803
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
22%
Improvement Value:$61,600
78%
Total Assessment$79,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,528+0.7%
2024$2,511+5.0%
2023$2,392+2.9%
2022$2,324+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2715, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1915