Skip to content

225 W Park AveVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block2902
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,235
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
17%
Improvement Value:$82,700
83%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,162+0.7%
2024$3,141+5.0%
2023$2,992+2.9%
2022$2,907+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 2481, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1938