Skip to content

219 W Park AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block2902
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage973
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
19%
Improvement Value:$79,200
81%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,120+0.7%
2024$3,100+5.0%
2023$2,953+2.9%
2022$2,868+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft973DeedBook 4229, Page 2008

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4033, Page 6721

Property Built

Built

Year Built: 1920