Skip to content

419 N Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Date
Apr 11, 1997

Property Information

Block2904
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,680
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
17%
Improvement Value:$99,500
83%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,840+0.7%
2024$3,815+5.0%
2023$3,634+2.9%
2022$3,530+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2233, Page 287