Skip to content

303 N Second StVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block2907
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,241
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
14%
Improvement Value:$97,400
86%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,361+0.7%
2024$3,337-2.3%
2023$3,417+2.9%
2022$3,319+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940