Skip to content

301 N Second StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block2907
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage674
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
26%
Improvement Value:$55,100
74%
Total Assessment$74,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,372+0.7%
2024$2,356+5.0%
2023$2,245+2.9%
2022$2,181+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$67,000
Sq Ft674DeedBook 4202, Page 9851Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$25,300
DeedBook 2529, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1920