Skip to content

413 W Plum StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block2913
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG-
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,340
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
15%
Improvement Value:$93,300
85%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,502+0.7%
2024$3,479+5.0%
2023$3,314+2.9%
2022$3,220+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,340DeedBook 4193, Page 7677Recorded5/14/2020

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2816, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1900