Skip to content

432 W Wood StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Apr 21, 1993

Property Information

Block2913
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,010
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
14%
Improvement Value:$103,300
86%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,574+0.7%
2024$3,549+5.3%
2023$3,369+3.2%
2022$3,265+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 1993, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1920