Skip to content

409 W Plum StVineland, NJ 08360

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block2913
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class43
Description2S-F-O-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,068
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
12%
Improvement Value:$123,100
88%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+0.7%
2024$4,425+5.0%
2023$4,215+2.9%
2022$4,095+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2673, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1905