Skip to content

115 N Second StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block2915
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0029

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,730
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,600
84%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,356+0.7%
2024$3,334+5.0%
2023$3,176+2.9%
2022$3,085+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,730DeedBook 4248, Page 1637Recorded10/30/2023

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,730DeedBook 4234, Page 2102Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2817, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1900