Skip to content

243 W Plum StVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$26,787
Last Sale Date
Apr 29, 1992

Property Information

Block2915
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,200
84%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,343+0.7%
2024$3,321+5.0%
2023$3,164+2.9%
2022$3,073+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$26,787
DeedBook 1943, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1977