Skip to content

408 N Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block3003
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,108
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
16%
Improvement Value:$106,800
84%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,056+0.7%
2024$4,030+5.0%
2023$3,839+20.8%
2022$3,179+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 4176, Page 5071Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4033, Page 7729

Property Built

Built

Year Built: 1900