Skip to content

411 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block3908
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,096
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$85,400
84%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,254+0.7%
2024$3,233+5.0%
2023$3,079+2.9%
2022$2,991+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 2923, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1900