Skip to content

317 N Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1880

Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block3008
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,308
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
21%
Improvement Value:$56,400
79%
Total Assessment$71,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,264+0.7%
2024$2,249+5.0%
2023$2,142+2.9%
2022$2,081+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2543, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1880