Skip to content

604 Pine StVineland, NJ 08360

Built 1875

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 27, 2012

Property Information

Block2329
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,304
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
19%
Improvement Value:$93,400
81%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,671+0.7%
2024$3,647+5.0%
2023$3,474+2.9%
2022$3,375+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4097, Page 4580

Property Sale

Sale
$187,800
DeedBook 2772, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1875